Částečně zamrzlý oceán, na němž se plaví ledové kry, a z nich vystupují skály a hory, porostlé hustými jehličnatými lesy, které jsou pokryté hustou sněhovou pokrývkou. Mrzne, až praští, ale je to nádherná podívaná. Fjordy, které se táhnou po celém pobřeží, uchvátí každého, kdo sem zavítá.
Aljaška ve zkratce
– Největší stát USA
– Nejsevernější stát USA
– Má na šest set tisíc obyvatel
– Byla obydlena pravděpodobně už v době ledové
– Tato oblast je tvořena ledovcem, arktickou tundrou, jehličnatými hustými lesy a jezery
– Na Aljašce se nachází více než tři miliony jezer
– Nacházejí se zde velké zásoby ropy
– Země je bohatá na nerostné suroviny
Národní park Glacier Bay
Tento park se nachází na jihovýchodě země, konkrétně na jeho pobřeží. V překladu se tento park jmenuje Ledovcový záliv a leží na ploše čítající více než třináct tisíc kilometrů čtverečních. Celý tento park je člověkem nedotčený.
Aljaška, a také tento park, láká především dobrodruhy a lidi, kteří se nebojí zimy. Lze zde nalézt spoustu vědců, geologů a biologů, kteří zkoumají místní krajinu.
– Vzácné území
Tento park je natolik výjimečný, že se stal nejvzácnější přírodní památkou v celých Spojených státech.
Jak se do parku dostat?
Nevede zde žádná pozemní cesta. Do parku je možné dostat se pouze po vodě, případně letecky. V letních měsících je to snazší, jelikož moře nezamrzá.
Ačkoli je to překvapující, i přes ztížené podmínky a krutou zimu tento park ročně navštíví více než čtyři sta tisíc lidí.
– Co v parku rozhodně vidět?
Hlavní atrakcí jsou ledovce. Jednak tvoří překrásné scenérie a zajímavě dolaďují atmosféru, kterou vykreslují fjordy, ale hlavně byste zde měli vidět, jak se ledovce odlamují.
Celý kus ledu se ulomí z ledovce a po sněhu sjede do vody, přičemž uslyšíte velice specifický burácivý zvuk. Nejlepší podívaná na tento div je z výletnického trajektu. Můžete si zde také užít jízdu kajakem, můžete zde ovšem sjet i řeku Alsek River.