Americký donut se také tepelně upravuje smažením v oleji do tmavě hněda. Americký koblížek má tvar spláclého kolečka, ale na rozdíl od naší středoevropské koblihy se do ní nedává sladká náplň, ale polévá se na povrchu, na horní straně. Následně se sladká poleva sype jakýmkoliv sladkým dochucovadlem.
Bývají to například oříšky, pudink, skořice, sladké barevné drobení a podobná ochucovadla. Americké koblihy se již v nejrůznějších obměnách rozšířily do celého světa.
V zemi původu
V Americe si lidé chodí pro svůj donut do Donut Shopu. Milují svoje donuty tak moc. Donuty je možné připravit na všechny možné způsoby. Majitelé obchodů vymýšlejí stále nové a nové typy koblih a jejich úpravu. Lidé v Americe jedí donuty při snídani, na svačinu, po obědě i po večeři.
Objednávají si je k různým akcím a příležitostem, jedí je kdykoliv, a kdekoli, na ulici, cestou do práce, v autech, nechávají si je balit sebou. Také na ně často zvou své přátele.
Kolik druhů znáte?
Donutů se v jeho zemi původu prodává okolo osmnácti druhů. Je možné ochutnat donut glazovaný kokosovou moučkou. Cukrová poleva se na tyto americké koblížky používá velice často. Je oblíbená naprosto stejně jako poleva čokoládová. Donuty se polévají cukrovými polevami s příchutěmi ovoce, jako je
· borůvková poleva
· jahodová poleva
· meruňková poleva
· jablečná poleva
Dále se na ochucení donutů velice často používá skořice.
Zkuste si usmažit svůj vlastní donut
Budete potřebovat:
· 260 g hladké mouky
· 130 g cukru krystal
· 1 balíček vanilkového cukru
· 0,25 l mléka
· 3 vejce
· 5 polévkových lžic slunečnicového oleje
· 1 balíček prášku do pečiva
Všechny suroviny smícháme a šlehačem ušleháme, aby vzniklo hladké těsto. Dáme do pekárny na donuty, nebo smažíme na pánvi na oleji malé placičky po dobu dvou minut. Potom donuty obalujeme v cukru, nebo poléváme čokoládou.